Бях се настанила удобно в любимата тема на всяка жена – кухнята и как да я ремонтираме, съживим и превърнем в уникално и неповторимо място.
Поглеждайки обаче статистиките на блога ми, установих , че има усилен интерес към малката баня. Реших, че се налага да се върна за малко за да ви кажа, че
явно за повечето от вас тя е наказание! Аз предпочитам да я погледна като предизвикателство или провокация от страна на архитектите, която може да се превърне в забавна главоблъсканица . Как да оптимизираме всеки квадратен сантиметър, да я превърнем в красавиво и мечтано местенце за релаксация и пълноправен член на жилището ?
Този път оттеглям правилото – „Заложете на душ и забравете ваната”!
От собствен опит зная, че един път споходи ли ни желанието да се сдобием с вана, трудно приемаме отговора „Няма място!” за единствено възможния варинт. Още повече, че тя действително е полезна – превръща се в душово пространство, удобна е за къпане на малчовците, да не говорим, че може да свърши и идеална работа при пране на по-обемисти неща.
Не се страхувайте – на помощ се притичат дизайнерите, които в последно време са се вдъхновили да рисуват все по-интересна и минималистична санитарна керамика. Ваните – правоъгълни, овални, асиметрични, тип „сабо“, хидромасажни…Формите са разнообразни, но размерът е един – XS. Той спокойно влиза в помещения с всякакъв размер.
Нужно е само да спазите няколко правила за по-добра циркулация между отделните елементи:
- Пред ваната трябва да оставите минимум 55 см, а за предпочитане е около 100 см
- Пред мивката ( и пред душовото пространство) – 70 см
- Пред тоалетната – минимум 50см , желателно е около 60 см
Вземете лист хартия, разграфете го на квадратчета – всяко да отговаря на реални 10 см и знаейки големината на отделните елементи и нужните разстояния между тях, се опитайте да намерите най-доброто им разположение.
Ето и няколко хитринки:
- Ако вратата на банята се отваря навътре, обърнете я или сменете с плъзгаща се –това правило става почти задължително ако сте решили да инсталирате вана
- Поиграйте си с височината – заложете на тесни и високи мебели, високо разположени етажерки – над вратата например
- Ъгловате тоалетна, мивка или вана помагат за по-добрата оптимизация на помещението
- Асиметричните вани също
- Облицовка – мозайка
- Използвайте ярки флаш цветове за стените
- Направете ваната център на внимание – аксесоарите са най-лесния начин за това.
- Използвайте един и същ размер за облицовката на пода и стените като фугите им задължително трябва да съвпадат. Създава се оптична илюзия за много по-голямо помещение тъй като не може да се определи къде свършва подът и къде започват стените.
- Изберете свободностоящата вана пред вградената. Тя не лимитира толкова ярко пространството.
Това че имате малка баня, не означава, че тя трабва задължително да бъде неудобна и грозновата.
Развихрете въображението си, преровете магазините! Заложете на моето верую – „Да превърнем всеки дефект в ефект” и ще се изненадате от резултатите!
Големите тайни на малката баня 1 – http://wp.me/p3YGxR-7b
Големите тайни на малката баня-2 част: http://wp.me/p3YGxR-9h